Slavkov
Stavby pro bydlení
rodinný dům
Autor: Tomáš Bindr, Jan Zelinka
Projekce: Tomáš Mička
Status: realizace
Rok projektu: 2012
Velikost (HPP): 206 m2
Koncept.
Nově vznikající ulice na okraji obce. Všudypřítomné ve větru se klátící „Van Goghovo“ zlaté obilí.
Jak má vypadat bydlení na vesnici ve třetím tisíciletí? Co se můžeme naučit od původního způsobu bydlení na vesnici? Co bylo pro něj charakteristické?
Neodmyslitelnou součásti byl dvůr. Na něm bosé děti pobíhaly se zvířaty, pralo se tu prádlo, mlátilo obilí, pořádaly se zabíjačky …ze dvora byla přístupna obydlí lidí, zvířat, stodoly, sýpky…dvůr byl prodloužením vnitřních prostorů a zároveň byl spojnicí mezi soukromým obyvatel a veřejným životem vesnice.
Na tomto sémantickém znaku je založený koncept domu. Jednoduchá jednopodlažní dynamická hmota domu se většinou vnitřních prostorů otevírá do dvora. Interiér si tak při dostatečném proslunění zachovává dostatek soukromí, je pohledově krytý z venku, a naopak si zachovává výhledy do krajiny.
Dvůr, exteriér, se stává součásti interiéru a naopak. Dvůr dělí dispozici na klidovou a společenskou část.
Fotografie: Roman Polášek
99 domů
99 domů.
Více...
Můj Dům
Můj dům.
Více...
Stavba
Nově vznikající ulice na okraji obce. Všudypřítomné, ve větru se klátící van Goghovské zlaté obilí. Jak má vypadat bydlení na vesnici ve třetím tisíciletí? Co se můžeme naučit od původního způsobu bydlení na venkově? Co pro něj bylo charakteristické? Neodmyslitelnou součástí snad každé stavby byl dvůr.
Více...